Kerkük Vakfından Bir Çağrı
Irak’ta Mustafa Kazimi hükümetinin kuruluşu sırasında bazı mihrakların Türkmen halkına karşı olan plan ve yönelişleri açıkça belli olmuş, Irak Türkmenlerinin siyasî karar mekanizmasından dışlanması emelleri açığa vurulmuştur. Irak Millet Meclisinin kararları ve Irak Anayasası’nın, açıkça üçüncü kurucu unsur olduklarını açıklayan kabullere rağmen bu haksız tutumlar kabul edilemez.
Bu dönemde Irak Millet Meclisinde Türkmenleri temsil eden Milletvekillerinin, birliktelik içinde ve hiçbir ayrıma mahal vermeden, bir yüzyıla yakın dönem içinde sadece Türkmen haklarını değil, toprağı ve halkıyla Irak’ın birlik ve bütünlüğünü savunan Türkmenlerin haklarını savunmada gösterdikleri mücadele ve azim takdirle karşılanmaktadır.
Geçici bir süreliğine kurulan bu hükümetin esas görevi erken seçimler için hazırlık yapmaktır. Demek ki bu seçimlerde Türkmenleri dışlayan bu kitleler, Türkmenlerin tümünün tutumunu açıkça görmüş olacaklardır.
Irak Türkmenlerini dışlamak ve doğal haklarından mahrum etmek isteyen Irak’ın malum siyasî kitlelerine bildirmek isteriz ki, Irak Türkmenleri kesinlikle bu haksızlıktan kurtulmalarını sağlayacak tüm seçenekleri masaya yatırma zamanının geldiğini fark etmektedirler.
Şu anda Türkmenleri temsil eden Milletvekilleri ve onlara seçim sandıklarında oy veren geniş kitlelerin, hiç bir ayrıma fırsat vermeden Türkmenlerin meşru haklarına kavuşmasını temin etmek demokratik usuller ve insan hakları bildirgesinde kabul gören kriterler içinde tüm seçenekleri araştırmaya ve gerçekleştirmeye başlayacaklardır.

Erşat Hürmüzlü
Kerkük Vakfı Başkanı

گ

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Kerkük Kitapçısı

Türkmen araştırmacı, şair ve yazarların ölümsüz eserleri artık tek çatı altında!

Kardaşlık Dergisi
Popüler Makaleler
Popüler Haberler