Kerkük Vakfı Başkanı Hürmüzlü, Irak ve Suriye’de Türkmen temizliği yapıldığını söyledi, “IŞİD, terör örgütleri ve Kürtler birlikte hareket ediyor. Hedefte sadece Türkmenler” dedi

Hürmüzlü: IŞİD’in hedefi Türkmenler

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dış politika danışmanı ve Kerkük Vakfı Başkanı Erşad Hürmüzlü, Irak ve Suriye’de Türkmen temizliği yapıldığını söyledi. Hürmüzlü, “Hem Irak’ın hem de Suriye’nin kuzeyinde Türkmenlerin bulundukları coğrafyadan atılması için çok ciddi bir hamle var. IŞİD, bazı terör örgütü grupları ve Kürtler bu konuda el birliğiyle hareket ediyor. Hedef sadece Türkmenler ” dedi. Erşad Hürmüzlü, özellikle Irak’tan Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Türkmenlerin hallerinin içler acısı olduğunu ifade etti. Irak Türkmenlerine geçici mülteci kimliği ve sağlık hizmeti verilmediğine dikkat çeken Hürmüzlü, “Bugüne kadar bütün müracaatlarına rağmen hastanelerdeki tedavi imkânlarından dahi yararlanamıyor. Maddi durumları da müsait olmadığı için tamamen kaderlerine terk edilmiş durumdalar” diye konuştu.

Tampon bölgeye sıkıştı

Ankara, İstanbul, Mersin, Kayseri ve Konya’ya sığınan 75 bin Türkmen’in kaderlerine terk edildiklerini anlatan Hürmüzlü, bu nedenle geri dönecekleri günü dört gözle beklediklerini bildirdi. Irak’ta demografik yapının değiştirildiğini vurgulayan Hürmüzlü, “Bir süre sonra çok geç olacağını herkes görecektir” dedi. Irak’ta Türkmen coğrafyasının kalmadığını ifade eden Hürmüzlü, Kürtlerle Araplar arasındaki tampon bölgeye sıkıştıklarına dikkat çekti. Türkmen coğrafyasının Irak’tan tamamen silinmesinin amaçlandığını ve bunda da başarılı olunduğunu kaydeden Hürmüzlü şöyle devam etti: “Bunu herkes görüyor. Şu anda şahsi, ferdi çalışmalarla Irak Türkmenleri arasında bunlara set çekilmesi mümkün olmuyor. O bakımdan hem uluslararası camianın hem de Türkiye’nin büyük sorumluluğu var.”

Kerkük Kürtlere kaldı

Türkmenlerin bölgede tek savunmasız unsur olduğunu ifade eden Hürmüzlü sözlerini şöyle tamamladı: “Türkmenlerin kendisini savunması için bir takım güçler oluşturulması istendiği zaman Kürtler de merkezi hükümet de buna mani oluyor. Savunma gücü oluşturulması için serbest bırakılmıyor. Şu anda savunmasız olan tek toplum Irak Türkmenleri ve büyük ölçüde de Suriye Türkmenleri. IŞİD’in Musul’a müdahalesinden ve Kerkük ’ün çevresine gelmesinden sonra peşmerge güçleri Kerkük’e el koydu. Şu anda Kerkük’ün bütün idaresi ilan edilmese de Kürtlere bırakılmış durumda.”

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Kerkük Kitapçısı

Türkmen araştırmacı, şair ve yazarların ölümsüz eserleri artık tek çatı altında!

Kardaşlık Dergisi
Popüler Makaleler
Popüler Haberler
Shopping Basket