İzzettin Kerkük Kültür ve Araştırma Vakfı, hayatının büyük bölümünü Irak Türkmenlerinin sesini duyurmak için harcayan ve 3 Mayıs 2014 tarihinde vefat eden İzzettin Kerkük için kırkıncı günü münasebetiyle İstanbul Şişli Camiinde önce mevlid-i şerif icra edildi. Merhumun ailesi tarafından tertip edilen mevlit 14 Haziran 2014, Cumartesi günü öğle namazından sonra icra edildi.

Aynı gün saat 18.00’da Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi, Seminer Salonunda anma toplantısı düzenledi. Anma etkinliği Kur’an tilaveti ve dualarla başladı. Ahmet Yüter hoca tarafından önce Kur’an-ı Kerim okundu ve dua yapıldı. Burada bir konuşma yapan Kerkük’ün arkadaşlarından Suphi Saatçi, bugünün kendileri için anlamlı bir gün olduğunu ve merhumu rahmetle andığını belirterek, “Güzel insan, özel insan, ömrünü Kerkük davasına hasretmiş, her gününü Kerkük ile geçiren, her konuşmasının içerisine Kerkük’ü yerleştiren çok aziz bir ağabeyimizi, önderimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz” diye konuştu. 

Ardından İzzettin Kerkük’ün hayatını anlatan kısa bir slayt sunumu yapıldı. Irak Türkmenlerinin önde gelen isimlerinden olan İzzettin Kerkük anısına düzenlenen programa Türkmenlerin yanı sıra çok sayıda dava arkadaşı ve dostu katıldı. Toplantıda sırasıyla Dr. Nefi Demirci, Erşat Hürmüzlü, Cüneyt Mengü, Mehmet Nuri Yardım, Oğuz Çetinoğlu, Güngör Yavuzaslan, Recep Aslan, Cafer Vayni, Habib Hürmüzlü, Şadi Polat, Dr. Suphi Nazım Tevfik, Suphi Salt, Tarık Gündüz, Mehmet Tuzlu, Mahir Nakip, Mehmet Tütüncü söz aldı. Konuşmacılar İzzettin Kerkük’ün çeşitli yönlerini ele aldılar ve onun Kerkük davasına yaptığı hizmetleri dile getirdiler. Merhum ile ilgili bazı anıları da anlatan konukların konuşmalarının ardından Türkmen çağdaş şiirinin öncüsü olan Nesrin Erbil Hanımefendi, İzzettin Kerkük’e ithaf ettiği “Gitme” başlıklı şiirini okuyarak herkesi duygulandırdı.  

Nesrin Erbil’in Törende Okuduğu Şiir

GİTME

      İzzettin Kerkük Ağabeye

Havasına suyuna doya doya kanmadın

Gürleyen alevlerde doyarak ısınmadın

Onun için yazdığın öykülerin bitmedi

Cennet bahçelerine neden sessizce kaydın

 

Gel gitme yeşillensin iki kale arası

Elleri birleştirsin erenlerin duası

Kanayan yüreklere yeni bir dert ekleme

Kapanmadı Kerkük’ün ne yası ne yarası

 

Bu sabah sevenlerin merhabasız uyandı

Susan ozanımızın yokluğuna can yandı

Kapanan kapın çarptı acı ayrılığını

Yazın yarıda kaldı defterlerin kapandı

 

Gam çekme sönmeyecek Babagurgur ateşi

Doğacak gecelere sönmeyecek güneşi

Fışkıran alevleri canlara can katacak

Saracak aydınlığı ana baba kardeşi

 

Kanayan yaramızla bizi bıraktın yoksun

Yurdun Sönmez Ateş’i andın andımız olsun

Senin derin acını gurbeti çeken bilir

Mezarın Kerkük kokan neftli toprakla dolsun

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Kerkük Kitapçısı

Türkmen araştırmacı, şair ve yazarların ölümsüz eserleri artık tek çatı altında!

Kardaşlık Dergisi
Popüler Makaleler
Popüler Haberler
Shopping Basket