Irak Türkmenlerinin yiğit dava adamlarından biri olan Nihat Akkoyunlu 24 Mart 2016 Perşembe günü hakkın rahmetine kavuştu. Babasının görevi sebebiyle 1933 yılında Zaho’da dünyaya gelen Akkoyunlu, ilk ve orta öğrenimini Kerkük’te yaptı.  Daha sonra Bağdat’ta yüksek öğretmen okulunu bitirerek öğretmen oldu.

Değişik okullarda öğretmenlik mesleğini sürdürdü ve sayısız öğrenci yetiştirdi. Disiplinli ve sıkı bir eğitimci olan Akkoyunlu, ders müfredatı dışında öğrencilerine vatan ve millet sevgisi aşıladı. Türkmenlik bilinci ve millî duygularla beslediği gençleri birer dava adamı hususunda yetiştirdi ve bu alanda önemli hizmetler verdi.

 

Irak’ın Emniyet-İstihbarat Müdürlüğü tarafından 8 Ocak 1981 tarihinde tutuklandı. Ağır işkence ve baskılara maruz kalmasına rağmen, akıl almaz bir direniş gösterdi ve kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Hücre hapsine tabi tutuldu ve uzun süreler tek başına tabutluklarda yatırıldı. Savunmasız biçimde yargılandığı Devrim Mahkemesi tarafından ağır müebbet hapis cezasına çarptırılarak Ebu Gureyb Hapishanesine gönderildi.  

 

1995 yılında Saddam’a biat etmek koşuluyla mahkûmların serbest bırakılacağı fırsatı tanındı. Hapishanede yatan bütün mahkûmlar biat etmesine rağmen Akkoyunlu bunu reddetti ve hapis hayatına devam etti. Yirmi yılı aşan mahkûmiyet süresini doldurarak 24 Ocak 2001 tarihinde serbest kaldı. Tekrar özgürlüğünü kazanan Akkoyunlu 20 yıl ve 2 hafta sonra eşine ve yuvasına kavuştu.

 

Gençlik yıllarında Kerkük’te kurulan millî tiyatro ekibinde oyunculuk yeteneğini de sergileyen Akkoyunlu şair ve yazar olarak vatan ve millet davasına hizmet eden eserler bıraktı.    

Saygın duruşu, eğilmeyen başı, soylu tavır ve hareketleriyle örnek bir dava adamı olan ve Türkmen toplumunun gönlünde taht kuran Nihat Akkoyunlu, 24 Mart 2016 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Hayatta iken “Yaşayan Şehit” lakabı ile anıldı. 83 yaşında çok sevdiği Kerkük’üne ve hemşerilerine veda eden Akkoyunlu, aynı gün hemşerilerinin elleri üstünde Seyyid Allavî Mezarlığında toprağa verildi.

 

Ailesine sabır ve metanet, Türkmen toplumuna da baş sağlığı diliyoruz. Mekânı cennet olsun… 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Kerkük Kitapçısı

Türkmen araştırmacı, şair ve yazarların ölümsüz eserleri artık tek çatı altında!

Kardaşlık Dergisi
Popüler Makaleler
Popüler Haberler
Shopping Basket